znak firmowy

Dlaczego warto zastrzec znak towarowy

Czy rozważałeś już zastrzeżenie swojego znaku towarowego? Zadbanie o bezpieczeństwo marki, którą się posługujesz stanowi bardzo ważny aspekt prowadzenia działalności gospodarczej. Proces rejestracji znaku towarowego może wydawać się skomplikowany i kosztowny. Mimo wszystko warto rozważyć jego przeprowadzenie, gdyż posiadanie prawa do zastrzeżonego znaku towarowego wiąże się z szeregiem korzyści dla Twojej firmy.

Czym jest znak towarowy? Jest to każde oznaczenie, które można przedstawić w sposób graficzny (w szczególności wyraz, rysunek, ornament, kompozycja kolorystyczna, forma przestrzenna, w tym forma towaru lub opakowania, a także melodia lub inny sygnał dźwiękowy), jeżeli oznaczenie takie nadaje się do odróżnienia w obrocie towarów jednego przedsiębiorstwa od towarów innego przedsiębiorstwa.

 

Bezpieczeństwo znaku towarowego

Jako przedsiębiorca podejmujesz duży wysiłek, aby wyróżnić swoją firmę na tle konkurencji. Zapewne inwestujesz w marketing, dbasz o wysoki standard świadczonych usług czy poświęcasz czas na promocję swojej marki. Budujesz zaufanie oraz dbasz o swoją rozpoznawalność na rynku. Czy jednak jesteś całkowicie bezpieczny?

Najważniejszą korzyścią, która płynie z rejestracji znaku towarowego jest właśnie zapewnienie bezpieczeństwa prawnego. Rejestrując znak, właściwy Urząd przyzna Twojej firmie prawo pierwszeństwa do jego wykorzystywania. Może się zdarzyć, że w przyszłości ktoś będzie próbował zarejestrować znak identyczny lub podobny do Twojego. Jeśli to Ty dokonałeś rejestracji jako pierwszy, nie będzie to możliwe, zatem zyskujesz pewność, że nikt nie naruszy Twoich praw do wypracowanej marki.

Dzięki zastrzeżeniu znaku towarowego uproszczone zostanie również  m.in. dochodzenie roszczeń, takich jak żądanie zaniechania naruszeń czy wydanie bezprawnie uzyskanych korzyści. Prawo ochronne udzielane jest na okres aż 10 lat, po których można przedłużyć jego obowiązywanie. Przez ten czas będziesz mógł spokojnie budować swoją markę bez obaw, że ktoś inny zarejestruje wykorzystywany przez Ciebie znak towarowy.


 

Zwiększenie prestiżu firmy

Potencjalni kontrahenci na pewno zwrócą uwagę na fakt, że posługujesz się zarejestrowanym znakiem towarowym. Gdy Urząd Patentowy udzieli prawa ochronnego na znak, będziesz mógł podkreślić ten fakt, wykorzystując symbol przedstawiony po lewej stronie (litera „R” w kółku). Oznaczenie to jest skrótem od angielskiego słowa „reserved” i oznacza, że znak został właściwie zarejestrowany w Urzędzie i podlega ochronie prawnej.

 

Registered Trademark icon

Oznaczenie nazwy firmy tym symbolem, pozwoli na budowanie profesjonalnego wizerunku wśród Twoich kontrahentów. Sprawi, że Twoja firma będzie postrzegana jako odpowiedzialna marka, dbająca o swoje prawa, przywiązująca dużą wagę do swojej identyfikacji na rynku.

Posiadanie zastrzeżonego znaku świadczy także o silnej pozycji rynkowej, pozwala na rozwój oraz poszerzanie działalności. Wiele korzyści przysparza posiadanie strategii posługiwania się znakiem towarowym. Rejestracja znaku może okazać się także dużym plusem w oczach potencjalnych inwestorów.

Korzyści finansowe

Zastrzeżony znak towarowy może przedstawiać konkretną wartość pieniężną. Stanowi aktywa, które podnoszą wartość firmy. Majątkowy charakter znaku sprawia także, że może on zostać sprzedany w przypadku likwidacji firmy czy rebrandingu.

Warto także pomyśleć o czerpaniu zysków z udzielenia prawa do posługiwania się nim. Świetnym przykładem takiego wykorzystywania znaku są wszelkiego rodzaju firmy działające w oparciu o sieć franchisingu. Osiągają one dochód np. z tytułu udzielania licencji na korzystanie ze znaku towarowego.

Nie lekceważ konsekwencji

Posługiwanie się niezarejestrowanym znakiem towarowym może zaprowadzić Cię w kierunku czasochłonnych i często bardzo kosztownych sporów o prawo do posługiwania się nim. Przegrana w tym zakresie spowoduje dotkliwe straty, zaprzepaszczając wysiłek który włożyłeś w promowanie swojego znaku towarowego i jego utratę na rzecz konkurencji. Nie pozwól aby Cię to spotkało. Działaj odpowiedzialnie, przeanalizuj wszystkie korzyści i podejmij decyzję o rejestracji swojego znaku towarowego.

Myślisz o zastrzeżeniu nazwy swojej firmy lub logo?

Zachęcamy do skorzystania z oferty serwisu http://bezpiecznelogo.pl/


 

Darmowy biuletyn
i praktyczny przewodnik dla e-przedsiębiorcy