Urządzenia mobilne coraz częściej stają się niezbędnym narzędziem do pracy, nauki i często dostarczają nam rozrywki w wolnym czasie. Ich udział w rynku systematycznie rośnie. Badania wskazują jednoznacznie, że na jedną osobę w 2017 roku przypadać będzie średnio 5 urządzeń przenośnych z dostępem do Internetu[1]. Już w 2014 roku, przeciętny Polak korzystał z Internetu mobilnego średnio 1,8 godziny w ciągu dnia[2]. W tym samym roku, już ponad 70% internautów korzystało z dodatkowego oprogramowania, które sami pobrali na swoje urządzenie.

[1] Źródło: http://www.universalmccann.pl/uploads/images/siteimg/WAVE8_online.pdf.

[2] Źródło: GlobalWebIndex, 2014.

Biznes w zasięgu dłoni

Coraz chętniej wykorzystujemy różnego rodzaju aplikacje mobilne, które przestają stanowić wyłącznie źródło rozrywki, a stają się naszym trenerem personalnym, pilotem w podróży, menagerem firmy czy ulubionym miejscem zakupów. Nie ma wątpliwości, że dobrze zaprojektowana i nowatorska aplikacja ma duży potencjał i stanowi atrakcyjny pomysł na własny biznes. Dbając o każdy aspekt tworzonego oprogramowania, ogromnym błędem byłoby zignorowanie obowiązków prawnych, narzuconych przez obowiązujące przepisy. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że funkcjonalności udostępnione w ramach aplikacji mobilnej stanowią tak naprawdę usługi, które świadczone są na odległość, na rzecz użytkowników aplikacji. Taki stan rzeczy z kolei wymaga wprowadzenia regulaminu świadczenia usług drogą elektroniczną i dostosowania się do ustawy regulującej powyższy zakres. Jeżeli za pośrednictwem aplikacji świadczona jest sprzedaż, w pełni obowiązuje także ustawa o prawach konsumenta.

Bezpieczeństwo prawne

Regulamin aplikacji mobilnej jest dokumentem obowiązkowym. Obligatoryjnie musi zawierać postanowienia wymagane przepisami ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną, a ponadto powinien zapewniać pełną ochronę prawną przedsiębiorcy. Nie wolno zapomnieć o zapoznaniu się z przepisami ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, gdyż ten właśnie akt będzie stanowił źródło przepisów dotyczących zabezpieczenia wprowadzonych autorskich rozwiązań. W zakresie tworzenia regulaminu aplikacji, powinniśmy kierować się rozsądkiem i o ile nie posiadamy w tym temacie zaawansowanej wiedzy, zlecić to zadanie profesjonalistom. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, prowadzony przez siebie rejestr klauzul niedozwolonych uzupełnia miesięcznie o kilkanaście nowych regulacji, które zostały umieszczone w dokumentach dotyczących obrotu z konsumentami przez nieostrożnych przedsiębiorców. Uznanie zapisu w regulaminie za klauzulę niedozwoloną pociąga za sobą dotkliwe konsekwencje finansowe, a także wizerunkowe, dlatego nie należy bagatelizować roli rzetelnie sporządzonego regulaminu.

Dane osobowe pod ochroną

Właściwa ochrona przetwarzanych danych osobowych stanowi także obowiązek właściciela aplikacji mobilnej. Udzielenie informacji wymaganych ustawą, jest realizowane najczęściej poprzez sporządzenie i udostępnienie odpowiedniego dokumentu - „Polityki prywatności”, a także „Polityki plików cookies”, o ile aplikacja z takowych plików korzysta. Badanie wskazało, że zaledwie około 60% aplikacji w ogóle posiada politykę prywatności. Ponadto praktyka pokazuje, że wprowadzane przez twórców dokumenty w tym zakresie są wadliwe, często nie spełniają obowiązków narzuconych przez ustawę o ochronie danych osobowych. Można więc stwierdzić, że decydując się na przygotowanie profesjonalnej polityki prywatności, dopasowanej do konkretnej aplikacji, jej właściciel buduje znaczącą przewagę nad konkurencją. Z pewnością klienci i użytkownicy aplikacji mobilnych docenią odpowiedzialność i zaangażowanie w ochronę ich danych osobowych.


Rzetelnie przygotowana dokumentacja prawna aplikacji mobilnej, oprócz realizowania obowiązków narzuconych przez przepisy prawa, stanowi także poświadczenie kompetencji podmiotu wprowadzającego dane oprogramowanie na rynek. W realiach prężnie rozwijającej się konkurencji na rynku usług mobilnych, to właśnie budowanie zaufania w oczach klienta jest wartością, która może zdecydować o powodzeniu działalności, a zbagatelizowanie tego faktu może okazać się poważnym błędem.

Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą w zakresie sporządzania dokumentacji dla Aplikacji Mobilnych.

 

 

Darmowy biuletyn
i praktyczny przewodnik dla e-przedsiębiorcy

Dodaj komentarz